Motoreduktory – z czego się składają, jak działają i gdzie się ich używa?

Jeśli potrzebujesz zamówić motoreduktory kątowe, odwiedź ten adres.

Motoreduktory to po prostu zintegrowane połączenia silnika elektrycznego z przekładnią. Jak działają motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? Dowiesz się tego w naszego wpisu.

Motoreduktor – jak działa?

Motoreduktory umożliwiają efektywne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w licznych zastosowaniach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni nigdy nie będzie 100%, dlatego zawsze występuje nieznaczna dysproporcja między mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor przeważnie wchodzą także inne elementy jak sprzęgła albo hamulce. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane elementy, które można bez problemu znaleźć w oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom danej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a czasem miesiące, na drobiazgowe wyliczenia oraz testy poszczególnych kompletów elementów. W zależności od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do krótkiego albo długiego czasu pracy, a także do niewielkich, średnich albo dużych obciążeń.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie wielostopniowe, można osiągnąć niezmiernie wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilku tysięcy.

Czołowi producenci motoreduktorów oferują miliony ich możliwych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być składane z użyciem różnych wariantów silników (BLDC, DC, AC i bocznikowych), dzieli się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące planetarną).

Nie ma na pewno takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora jako układu napędowego. Czy to produkcja żywności, transport bądź przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch przeróżne automaty, jak m.in aeratory, linie produkcyjne, schody ruchome czy podnośniki. Szerokie spektrum ich mocy, wielkości oraz typów użytych w nich przekładni i silników spowodowała, iż liczbę potencjalnych zestawów, które dzisiaj mają w ofercie czołowi światowi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w setkach, lecz praktycznie w milionach.

Dane firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]