Silniki na prąd stały zrewolucjonizowały nasze życie

Jeśli potrzebujesz zamówić silnik elektryczny na prąd stały, koniecznie wejdź na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Wiele sprzętów, których używamy każdego dnia i bez których sporo czynności byłoby trudniejszych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Olbrzymie bądź niewielkie, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te urządzenia odmieniły nasz sposób życia i pracy, tymczasem przeciętny obywatel najczęściej nie wie, jak są one skonstruowane ani jak funkcjonują te silniki.

Kilka wstępnych informacji o silnikach prądu stałego

Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od niemal 200 lat i są wspólnym dokonaniem wielu osób. Do ich konstrukcji, dalszego rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego użycia w wszelkiego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty czołowych naukowców połowy XIX wieku, takich jak m.in. Thomas Davenport, Michael Faraday i Moritz Jacobi. Silniki prądu stałego złożone są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne, stojana, rotora, komutatora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie stosowane są również silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które w związku z brakiem tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są po prostu cenione za bezszelestne działanie, a takżedużą niezawodność.

Gdzie wykorzystuje się silniki elektryczne prądu stałego?

Teza, iż silniki elektryczne na prąd stały są używane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD/DVD albo korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są częścią pociągów czy samochodów sterowanych radiowo, czyli gadżetów, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie sprezentujemy też naszym potomkom. Silniki tego rodzaju napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu gałęziach przemysłu, np. budowlanej, wydobywczej bądź produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne będą powszedniością, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, gdyż napędzają modne segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Z silników prądu stałego korzystają także pasjonaci elektroniki do tworzenia autorskich projektów z zakresu robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki prądu stałego o małej mocy bez trudu można nabyć w sklepach dla hobbystów oraz z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od najlepszych marek.

Dane firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]