Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Kup obrączki Kraków.

Dla wielu ceremonia ślubu jest niezmiernie poruszającym dniem życia. Obrzęd ten wiąże Państwa Młodych po wsze czasy, a znakiem ich oddania, miłości i lojalności są obrączki.

Historia i tradycje dotyczące obrączek ślubnymi

Z początku nie było podziału na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, toteż ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego wręczenie żonie pierścionka stało się częścią obrzędu zaślubin. Mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę wiele stuleci później, o czym jednak niedużo osób pamięta. Już uprzednio zdarzało się, że zakładali pierścienie na dłoń gdy wyrywali się na wojenne eskapady, aczkolwiek obyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, że w domu wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jednakże w innych krajach, jak przykładowo w Meksyku, na Słowenii, w Kanadzie czy na Słowacji, nakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z niegdysiejszymi wierzeniami biegnie mityczna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, pary przymierzają oraz poszukują obrączek wspólnie, jednakże obyczaj mówi, iż kobieta nie powinna za nie płacić, ponieważ jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki – dopisz cytat, imię małżonka lub datę ślubu

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej stonowaną stylistyką. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z najrozmaitszych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (jak miedź czy mosiądz), które symbolizowały niezłomność uczucia. Dzisiaj do ich sporządzenia używa się z reguły złota oraz platyny, które są symbolem zaufania do małżonka. Owszem, są one również częstokroć inkrustowane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż przeważnie kupowane są uniwersalne, gładkie pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, mają też nieraz w ofercie grawerunek. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też ważny dla małżonków cytat.

Dane firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]