Wyjątkowy topaz mistyczny

Dowiedz się więcej o mistycznym topazie.

Niepowtarzalny blask oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najważniejsze zalety topazu mistycznego, od lat szczycącego się ogromnym zainteresowaniem entuzjastów ozdób. Mimo że na pierwszy rzut oka mogłoby się wydać, iż to inny minerał, topaz mistyczny okazuje się naprawdę zwykłym topazem. Jego oryginalne właściwości są skutkiem specjalnej techniki produkcji – naturalny topaz jest w jej toku wystawiany na działanie gorąca i pokrywany cienką warstwą kruszcu ozdobnego. To dlatego topaz mistyczny wygląda tak niesamowicie.

Topaz mistyczny – odcienie

Barwy, jakie przybiera topaz mistyczny zależne są w szczególności od metalu, z którym jest połączony. Najczęściej widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia zaś, iż topaz ma fioletowy kolor, niebieski z kolei jest skutkiem rozgrzania topazu bez żadnych domieszek. Szczególnie dobre skutki przynosi wykorzystywanie czystego topazu – szczególnie wydobywanego w Afryce, Brazylii czy na Syberii.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak już napisaliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są bardzo cenione przez złotników. Często używają go zatem do wyrobu naszyjników, kolczyków i innych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie tylko do wieczorowych strojów – świetnie wygląda również na co dzień. Ważna okazuje się też różnorodność barw, sprawiająca, że łatwiej można dobrać biżuterię do swojej kreacji.