Wykorzystanie sklejki szalunkowej w budownictwie

sklejka Kraków. sklejka szalunkowa

Deski szalunkowe to istotny komponent konstrukcji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wyprodukowane z innego materiału, jakkolwiek zazwyczaj używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem postawić budynki z murami wykonanymi z tego materiału. Szalunki znajdują również zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na utworzenie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeśli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Kiedyś w szalunkach z reguły używane były deski z litego drewna. Te aczkolwiek były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały właściwych parametrów – przede wszystkim nie najlepiej radziły sobie z wilgocią. Dlatego dziś wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – na ogół z brzozy, topoli lub olchy. W ofercie producentów znajdują się różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi popularny rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Firmy budowlane dysponują przeważnie swoją sklejką szalunkową wraz z podzespołami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak planujemy budowę domu lub garażu na własną rękę, nie ma potrzeby kupowania wszystkich części szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Prócz samych desek, firma oferuje również wynajem innych akcesoriów potrzebnych do ustawienia szalunków – między innymi głowic oraz łączników.

Dane firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]