Gotowanie nie musi być nudne. Poznaj zasady food pairingu

Na https://warsztatqulinarny.pl/szkolenia/zajecia-food-pairing/ znajdziesz więcej informacji o food pairing.

Pomimo, iż przywykliśmy do określonych kombinacji smakowych, nie znaczy to, że łączenie ze sobą dań, które pozornie wcale do siebie nie pasują, nie może dać zaskakujących i, co najistotniejsze, smacznych efektów. Odkrywamy to coraz częściej. Największy wpływ na nasz zmysł smaku miało zapewne otwarcie się na odmienne zwyczaje kulinarne i pojawienie się w sprzedaży nieznanych dotąd w Polsce artykułów spożywczych. Dzięki temu choćby zestawienie mięsa z egzotycznych sosami owocowymi raczej już nie zaskakuje. Ci, którzy posmakowali tych niebanalnych fuzjach aromatów chętnie zaczynają swoje doświadczenia i na własną rękę próbują coraz to bardziej nietuzinkowych połączeń. Żeby te jednakże dały pozytywne efekty, wypada najpierw wyposażyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – sztuka mieszania ze sobą smaków

Chcąc, aby nasze kulinarne eksploracje faktycznie stały się powodem uniesień oraz umożliwiały ujawnienie nowych smakowych doznań, warto postępować zgodnie z zasadami obowiązującymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, w rzeczy samej, są jedynie wytycznymi, o których nie wolno zapominać, aby aromaty zespalają się w niebanalną, lecz harmonijną całość. Najlepiej zrobimy, jeśli zainteresujemy się food pairingiem. Tą nazwą określa się umiejętność łączenia ze sobą smaków, które w powszechnym przekonaniu uchodzą za zupełnie ze sobą niewspółgrające. Wszelkie zasady food pairingu są jednak bardzo przemyślane i poparte głęboką wiedzą z zakresu biochemii, dotyczącą zwłaszcza obecności konkretnych substancji w wykorzystywanych produktach. Food pairing nie traktuje wyłącznie o posiłkach, lecz także o napojach (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing polega na wyczuciu i sporej fantazji

Do zabaw z food pairingiem potrzebne są spora fantazja i instynkt, niemniej jednak to nie one będą najważniejsze. Dużo bardziej jest istotna teoretyczna wiedza z zakresu ilości poszczególnych substancji w komponentach potraw, a także tego, jak łączą się one z innymi składnikami. Dlatego świetnym posunięciem będzie uczestnictwo w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez doświadczonego szefa kuchni – tym bardziej, iż przekazanie koniecznej wiedzy trwa zwykle kilkanaście godzin.

Dane firmy:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]