
Skóra – trójwarstwowa powłoka zewnętrzna organizmu człowieka, która nie tylko chroni, ale pełni szereg innych ważnych funkcji, np. jej gruczoły wydzielają mleko, pot czy łój. W zależności od aktywności gruczołów łojowych (wytwarzają sebum, czyli mieszaninę kwasów tłuszczowych ) skóra może być sucha, tłusta, mieszana i normalna. Która z nich jest najbardziej pożądana? Czy na pewno skóra tłusta przysparza najwięcej problemów?
Jakie czynniki wpływają na kondycję skóry?
Ilość wydzielanego łoju jest wyznacznikiem tego, jaką ma cerę (skóra twarzy) każdy z nas. Dlaczego jedni mają skórę tłustą a inni suchą? Przyczyn jest wiele, są to głównie:
- uwarunkowania genetyczne
- wiek
- płeć
- dieta
- tryb życia
- ogólny stan zdrowia
Czy pierwsze trzy czynniki można modyfikować? Oczywiście, że nie. Jednak już kolejne – tak. Odpowiednia dieta, dostosowana do konkretnego człowieka, prowadzenie zdrowego stylu życia (aktywność fizyczna, unikanie nałogów, stresu) poprawi nie tylko pracę całego organizmu, ale również wpłynie na wygląd i kondycję skóry.
Cechy skóry tłustej
Cera tłusta jest łatwa do rozpoznania. Jest przeciwieństwem skóry suchej. Widoczne są na niej liczne zaskórniki i rozszerzone pory, błyszczy się, ma ziemisty, szary koloryt i najczęściej jest gruba. Charakteryzuje się też słabym ukrwieniem i skłonnością do stanów zapalnych. Są to efekty działania zbyt aktywnych gruczołów łojowych. Sprawdź ofertę Kozmetika Afrodita.
„Jasne” strony skóry tłustej
Wbrew obiegowej opinii, posiadanie takiego typu skóry ma też swoje zalety. Jakie? Oto kilka z nich:
- starzeje się powoli, gdyż jest dobrze natłuszczona i tak szybko nie wysycha ( zmarszczki tworzą się wolniej niż przy cerze suchej)
- nie są widoczne naczynka krwionośne, ponieważ tworzy grubą warstwę na twarzy
- jest mniej wrażliwa na podrażnienia
- dłużej pozostaje jędrna
Jak dbać o skórę tłustą?
Nie jest to proste. Choć łatwiejsze niż w przypadku cery mieszanej. Wymaga systematycznych zabiegów, dlatego należy wykazać się cierpliwością i racjonalnym podejściem do pielęgnacji tego typu skóry. O czym należy pamiętać? Głównie o peelingu, oczyszczaniu, tonizowaniu i odżywianiu. Świetnie sprawdzają się kosmetyki oczyszczające i złuszczające stosowane przynajmniej raz w tygodniu. Po tych zabiegach wskazane jest stosowanie toniku i kremu odżywczego a nawet nawilżającego. Natomiast całkowicie powinno się zrezygnować z kosmetyków zawierających alkohol, który nadmiernie wysusza, przyśpieszając wydzielanie sebum. Tylko preparaty o pH lekko kwaśnym i neutralnym skutecznie powstrzymują aktywność gruczołów łojowych.
Warto troskliwie „zaopiekować się” swoją skórą, bez względu na to, do jakiego typu należy. Dbanie o skórę to inwestycja na lata, która się z pewnością opłaci.