
W tym miejscu uzyskasz szczegółowe wiadomości dotyczące e-faktur.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., ale finalnie osobom prowadzącym działalność na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.
Czym są faktury ustrukturyzowane?
Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który posiada ściśle zdefiniowaną strukturę danych zapisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania zasadniczo mało co mówi osobie, która nie umie go rozszyfrować, z kolei dla dostosowanego oprogramowania do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego typu jest doskonale zrozumiały. Za sprawą tego, że faktury mają ujednoliconą strukturę obojętnie którego oprogramowania do księgowości użyją obie strony transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną odczytane jednakowo. Jest to znamienna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd często mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania przez aplikacje księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie fotografii faktury papierowej czy pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane całkowicie wykluczają prawdopodobieństwo pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgowego, a także nieprawidłowego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność gospodarczą wiele na nim zyskają
Każdy przedsiębiorca stycznia 2021 r. może wystawić oraz odebrać faktury ustrukturyzowane korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm przede wszystkim są zwolnieni z konieczności przesyłania pliku JPK_FA, szybciej dostaną zwrot VAT, a także zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mają pewność, że nie zawieruszą faktury (KSeF zachowuje informacje o nich przez dekadę). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który pozwala na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega wykroczeniom w obszarze podatku akcyzowego, dochodowego i od towarów i usług. Watro podkreślić, że konieczność stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania komercyjnej aplikacji do księgowania, jednak należy dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]