Poznaj historię swojego rodu – o drzewach genealogicznych

Znajomość historii rodziny wymagana jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach budowana jest świadomość własnego Ja. Zdecydowanej części z nas w zupełności wystarczy wiedza o przodkach przekazywana przez najbliższych żyjących krewnych. Ale są jednak i tacy, dla których to nie wystarczy. To właśnie dla nich przygotowanie drzewa genealogicznego jest świetnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli ciężka praca wymagająca wytrwałości

Opracowanie drzewa genealogicznego – zwłaszcza takiego sięgającego kilka pokoleń wstecz – bez wątpienia nie jest zaliczane do prostych. Wyszukiwanie dat czy miejsc urodzenia się i śmierci poszczególnych członków rodziny wymaga naprawdę wielkiego nakładu pracy. Informacje znaleźć można w trudno dostępnych archiwach miejskich oraz kartotekach prowadzonych przez parafie. Najczęściej można przeglądać je zupełnie za darmo. Znajdują się jednak i takie miejsca, gdzie trzeba wnieść nieraz naprawdę wysoką opłatę. Koszt stworzenia drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które ma ujmować. Dobrze jest pamiętać, że ilość wydatków może także wzrosnąć wraz z potrzebą odbywania podróży do kolejnych parafii oraz urzędów miejskich leżących na terenie całego kraju. Rzadko wszak rodzina od od wieków zamieszkuje w tym samym miejscu.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je wykonywać?

We wstępie stwierdziliśmy, że wiedza na temat własnych przodków jest wymagana do wytworzenia poczucia własnej tożsamości. Pozwala pełniej stać się elementem niewielkiej wspólnoty, którą tworzy rodzina. Sprawia to również, iż przestajemy czuć się zagubieni we współczesnym świecie. To właśnie dlatego aktualnie naprawdę dużo Polaków decyduje się na opracowanie drzewa genealogicznego.