Aktualny kurs dolara znajdziesz w kantorach online

Więcej w temacie dolar kurs na topfx.pl.

W latach 80-tych każdy pragnął mieć przynajmniej kilka banknotów dolarowych, żeby wstąpić po sprawunki do Pewexu. Natomiast dekadę później trzymanie oszczędności w amerykańskiej walucie było miarą powodzenia w życiu zawodowym. Dziś spora część Polaków robi na co dzień zakupy za dolary, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji oraz dostępności internacjonalnej dostawy przedmiotów z dużych globalnych portali zakupowych. Nie dziwi więc to, że dolar stał się walutą, która nie budzi już sentymentu, a nabyć go da się nawet bez wychodzenia z domu, bo od kilku lat w Polsce funkcjonują kantory internetowe, które wymieniają złotówki na dolary po kursie często rentowniejszym niż w instytucjach bankowych.

Na czym drukowane są banknoty dolarowe?

Określenie „dolar” nawiązuje do terminu “talar”. Tak nazywano czeskie monety o wadze 1 oz srebra. I w istocie początkowo środkiem płatniczym w U.S.A. były monety. Banknoty, które przez wiele lat zyskały sobie dużą grupę przeciwników, zostały wprowadzone do obiegu dopiero w drugiej połowie XIX wieku jako rozwiązanie kryzysu związanego z brakiem monet. Mało kto wie, że banknoty dolarowe nie są wydrukowane na arkuszach papieru, a na kompozycji włókien bawełny (ok 75%) i lnu (ok 25%) z domieszką kilku innych ingredientów, które są utajnione. Nie oznacza to jednakże, iż banknoty dolarowe są niezniszczalne – ocenia się, że niskie nominały krążą w obiegu mniej więcej 4 lata, natomiast banknoty o nominale 100$ – od 9 do 18 lat. Uszkodzone banknoty są rozdrabniane, a powstały z nich materiał jest przekazywany podmiotom, które przerabiają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety funkcjonują w obiegu ok. 3 dziesięciolecia, lecz są one również na ogół gubione, a nierzadko właściwie wyrzucane przez obywateli USA. Podług analiz taki los spotyka co roku przeszło 62 mln $ w bilonie.

Kantor online – tu sprawdzisz kurs dolara

Dolar to nazwa kilku walut lecz nie ma co zaprzeczać, że kiedy mówimy “dolar” to chodzi nam o dolara amerykańskiego, który jeszcze w poprzednim w. był najsilniejszą walutą na świecie, a dopiero w ostatnich latach sukcesywnie słabł. Jednak wymiana dolara ciągle stanowi sporą część obrotów na Forex. Osoby zainteresowane aktualnym kursem dolara amerykańskiego mogą w dowolnej chwili sprawdzić jego wartość między innymi na stronie kantoru online, gdzie kurs walut aktualizowany jest w kilkusekundowych odstępach. Na dodatek, można tam sprawdzić historyczne notowania kursu dolara, a także skonfrontować jego cenę z aktualnymi kursami najważniejszych walut.