Co to jest system bankowy SWIFT?

System SWIFT. Uzyskaj więcej szczegółów.

Pomimo, iż w zasadzie każdego dnia korzystamy z usług bankowych, sporo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji jako riposta Zachodu na jej atak na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z podstaw sprawnego działania międzynarodowej bankowości.

System rozliczeń SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tego skrótu używa się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie znacznie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to popularny, jednakże nie jedyny stosowany aktualnie system tego typu. Nie licząc np. w Polsce funkcjonują również z systemów: SORBNET, Express Elixir i SEPA.Na całym świecie wdrożone są też różnorodne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na obszarze jednego państwa.

Co jest więc główną zaletą systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie kraje na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekracza już 11 tysięcy, ale także giełdy, domy maklerskie oraz sporo innych jednostek finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku największych banków, mających oddziały w Polsce.

– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]