Inwestycja w metale szlachetne – złoto bulionowe w monetach

Kup złotą monetę.

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mogą robić to na sporo sposobów: nabywać akcje podmiotów powiązanych z rynkiem metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w sektory gospodarki związane z tym kruszcem, czy też zbierać biżuterię inwestycyjną. Kolejną metodą jest nabycie złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w postaci sztabek oraz monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są emitowane w limitowanym nakładzie

Złote monety kojarzą się zwykle z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to ze złota czy z pozostałych metali szlachetnych, różnią się od nich w wielu aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są wybijane celem lokowania w nich kapitału, co powoduje, że ich nakład z danego roku nie jest ograniczony ilościowo, a poniekąd determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Złote monety bulionowe nie są emitowane w seriach tematycznych bądź w związku z istotnymi rocznicami, toteż ich rewers czy awers niezwykle sporadycznie jest zmieniany. Zwykle złote monety bulionowe wybijane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie wyłącznie datą emisji. Warto podkreślić, iż mnóstwo monet bulionowych, mimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału wyrażonego w walucie, a ich faktyczną wartość określa czystość i ciężar wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Walorem monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku świata, a ich sprzedaż jest mniej obciążona ryzykiem straty niż lokalnych monet kolekcjonerskich.

Domieszka innych metali podnosi twardość złote monety bulionowe

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jednakże mennice biją też monety o nominale 1/4 czy 1/50 oz złota. Trzeba wiedzieć, że monety bulionowe wybijane są najczęściej ze złota najwyższej próby (.999), ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle bądź Krugerrand z Południowej Afryki wybijane są 22 karatowego złota. Gdy monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu zwiększenie twardości monety, a w konsekwencji zmniejszenie możliwości jej uszkodzenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznaczone świadczy o wadze czystego złota, z którego zostały wybite.

W asortymencie krajowych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez przeszkód natrafią na najpopularniejsze z nich, czyli wymienione wyżej Krugerrandy, australijskiego Kangura czy austriackich Filharmoników Wiedeńskich.

Dane firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]