Na bezpieczeństwo na drogach w największym stopniu wpływają kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i busów. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu kierowcy z takich profesji w myśl przepisów powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ich temat parę słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?
Badania psychologiczne kierowców – na czym polegają?
Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Mają one formę konwersacji z badanym, w trakcie której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są testy na odpowiednich urządzeniach, w czasie których badana jest postrzeganie prędkości, podzielność uwagi zdolność szybkiego reagowania i widzenie w ciemności.
Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?
Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę podnieść. Jak? W internecie dostępne są różne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.
Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała
Mob.: +48 608-315-680
E-mail:
[email protected]