Kiedy przeprowadza się testy psychologiczne kierowców?

Więcej o badaniach psychologicznych Bielsko Biała na http://www.bielskobadania.pl.

Badania psychologiczne kierowców pozwalają ustalić czy kandydaci mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc niezwykle ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają testy i co konkretnie weryfikują? Jakie urządzenia są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – termin ważności

Testom psychotechnicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii C+E. Do testów podchodzą także kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić również kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – część teoretyczna i aparaturowa

Badanie kierowców składa się z dwóch części. W pierwszej kolejności osoby badane przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie sprawdzana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, refleks oraz cechy charakteru czy umiejętność pracy pod presją. Osoby badane muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część praktyczna, która weryfikuje przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Do testów wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, miernik sprawności sensomotorycznej i równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na weryfikowaniu, jak dana osoba radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po oślepieniu światłem.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]