
Nawet jeśli budynek stoi jest na terenie, gdzie wody gruntowe przebiegają dość nisko, istnieje niebezpieczeństwo, że z czasem mury będzie penetrować woda. Może się to zdarzyć także bez ostrzeżenia w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną lub z powodu podtopienia, a czasami pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo w efekcie błędnie wykonanej lub uszkodzonej hydroizolacji ścian.
Osuszanie fundamentów – w pierwszej kolejności ustalenie przyczyn
Wilgotne ściany nie znaczą od razu, iż dom nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim trzeba zacząć od znalezienia przyczyn powstawania wilgotnych plam. We wnętrzach takich jak toalety, niewietrzone piwnice i kuchnie pojawiająca się na ścianach pleśń jest często rezultatem skraplania się pary wodnej lub przecieków z nieszczelnego dachu albo tarasu. Takie przypadki wymagają użycia jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia stosownej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, użycia powłok paroszczelnych bądź poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na terenach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty oraz mury budowli lub gdy doszło do podtopienia w następstwie powodzi (ewentualnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian jest już zadaniem dla ekspertów z obszaru hydroizolacji.
Metody osuszania ścian
Eksperci, którzy mają obszerne doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budynków mieszkalnych, jak i użytkowych, rozpoczynają swoją pracę od analizy przyczyn zawilgocenia i stanu podmokłych ścian. Stanowi to podstawę do wyselekcjonowania najodpowiedniejszych metod i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki nabrzmiewają i odpadają, a na ścianach tworzą się plamy, zapewne spowodowane jest kapilarnym wnikaniem wilgoci w mury. Po nieizolowanych murach z cegły woda pnie się wysoko – nieraz nawet na kilka metrów. Zdarza się to nierzadko, w szczególności w starych budynkach, jednak można to naprawić przywracając izolację poziomą murów, która wstrzyma podnoszenie się wody wzwyż. Następnym etapem, oczywiście po należytym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz nałożenie izolacji pionowej.
Skuteczne osuszenie murów wymaga czasami przywróceniu hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem wykwalifikowanej ekipy jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, pozbycie się zdegradowanej izolacji bitumicznej, papy termozgrzewalnej bądź mat bentonitowych, a w następnej kolejności wykonanie izolacji pionowej mineralnej lub elastycznej. W szeregu przypadków niezbędne będzie też odtworzenie łączenia izolacji ścian z izolacją pozostałych części budowli, jak płyty posadzkowe, żelbetonowe, stropy żelbetowe oraz dylatacje.