Usuwanie wirusów z WordPressa – jak pracują specjaliści?

usuwanie wirusów z wordpressa, odwirusowywanie wp

WordPress stał się w ostatnich latach tak popularnym systemem zarządzania treścią, że ilość stron i sklepów tworzonych z jego zastosowaniem liczy się już w milionach. Powszechność stosowania tego CMS-a sprawia, że strony postawione na WordPressie są popularnym celem ataków hakerskich. W razie zainfekowania witryny wirusem, potrzebne będzie usunięcie wirusa z WordPressa.

Po czym zidentyfikować zainfekowaną stronę na WordPress?

Nie dajesz rady zalogować się na stronę? Teksty zostały podmienione bez Twojej wiedzy? Na stronie znalazłeś linki do nieznanych Ci portali? A może witryna wysyła wiadomości-śmieci? To raptem parę z popularnych przykładów alarmujących o zainfekowaniu strony. W takich sytuacjach nieodzowne jest szybkie działanie w celu zlikwidowania przyczyn infekcji, a następnie przywrócenia witryny do właściwego funkcjonowania. Czyszczenie WordPressa ze szkodliwych wtyczek czy też po atakach cyberprzestępców powinno się powierzyć specom od tego typu zadań, bowiem usuwanie infekcji z WordPressa przeważnie wychodzi poza zakres wiedzy ludzi, którzy codziennie zajmują się wyłącznie projektowaniem stron i sklepów na tym systemie zarządzania treścią.

Jak przebiega usuwanie malware WordPress?

Eksperci zajmujący się usuwaniem infekcji ze stron zaprojektowanych w WordPressie podczas swoich operacji naprawczych wykonują drobiazgowy przegląd baz danych oraz plików strony. Weryfikują kod użytych na stronie motywów i wtyczek, jak również pliki wp-config oraz htaccess. W trakcie czyszczenia zainfekowanego WordPressa implementowane są na stronie niezbędne zabezpieczenia, które zredukują ryzyko ponownej ataków. Jeżeli długookresowe zainfekowanie przyczyniło się do włączenia strony do wykazu zagrożeń (między innymi w programach antywirusowych), po usunięciu wirusów z WordPressa fachowcy podejmują też konieczne kroki w celu wykreślenia jej z tego typu “czarnych list”. Usunięcie wszelkich efektów cyberataku nie jest gwarancją, iż taka sytuacja nie zdarzy się w przyszłości, stąd kluczowe jest okresowe aktualizowanie systemu zarządzania treścią oraz używanych na stronie wtyczek.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]