Charakterystyka i leczenie stożka rogówki

Więcej informacji o leczeniu stożka rogówki Kraków.

Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to choroba, która bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a jednocześnie może być powodem kolejnych schorzeń oczu. Współczesne kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi sprostać tym problemom. Jak więc wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki w wielu przypadkach towarzyszy innym wadom oczu

Rogówka to transparentna część oka, która silnie koncentruje promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i ma dużo receptorów bólowych, jest jednak słabo ukrwiona. W okolicy 30. roku życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu i ścieńczeniu w centralnej części. Jest to spowodowane nadwątleniem tkanki, która, wedle niektórych hipotez, ulega działaniu rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię oraz miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się bardziej wrażliwy na promienie światła. Pacjenci uskarżają się także na pieczenie oczu, niekiedy występuje też widzenie podwójne. Choroba ta niejednokrotnie współistnieje z innymi wadami oczu, np. zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Na szczęście w dzisiejszych czasach osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. We wczesnej fazie choroba jest prostowana z użyciem soczewek kontaktowych albo szkieł korekcyjnych, po pewnym czasie jednak niezbędne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – efektywne zabiegi

Korekcję stożka rogówki wykonuje się za pomocą wielu zabiegów medycznych. Obecnie najskuteczniejszą metodą na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekty stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Doskonałe efekty zapewniają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie krótkowzroczności albo niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po kilku miesiącach udać się na zabieg laserowy, który zupełnie eliminuje wadę wzroku.

Dane firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]