Kiedy niezbędna jest konsultacja z urologiem?

Szukasz więcej informacji o urologii w Krakowie? Skieruj się na www.scmkrakow.pl

U szeregu pacjentów badanie u urologa wywołuje skrępowanie. Schorzenia, jakie bada urologia, uważane są jako niezmiernie krępujące, co powoduje, że pacjenci, którzy dostrzegli u siebie niepokojące symptomy choroby, nierzadko opóźniają o kilka miesięcy badanie u lekarza specjalisty. Niestety może to skutkować daleko idącymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Nie lekceważ tych symptomów! Sprawdź, kiedy trzeba zapisać się na wizytę do urologa

Urologia zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne chociażby za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein. Na problemy z układem moczowym może wskazywać masa przeróżnych objawów, które w wielu przypadkach są ignorowane przez chorych z nadzieją, iż same miną. Na jakie wobec tego objawy trzeba zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako przesłankę do niezwłocznego umówienia się na badanie urologiczne? Są to zwłaszcza wszystkie zmiany dotyczące moczu, czyli jego spienienie, ciemne zabarwienie bądź zauważenie w nim ropy lub krwi, ale również ból albo pieczenie przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, popuszczanie moczu czy wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy są też mniej ewidentne, przykładowo nadciśnienie tętnicze, opuchnięcie stóp i ból pleców bądź podbrzusza. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, w związku z tym panowie winni umówić się do niego kiedy mają problemy z utrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w spermie) czy kiedy zauważą zmiany na jądrach lub prąciu. Warto także podkreślić, że mężczyźni po ukończeniu 40 lat powinni regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

Jakie zabiegi przeprowadza urolog?

Pacjenci zazwyczaj zapisują się do gabinetu lekarza urologii celem konsultacji dotyczącej wazektomii, wykonania cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego organu), a także leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra lub stulejki. Lekarze urolodzy każdego dnia wykonują również mnóstwo trudnych zabiegów, jak m.in. plastyka miedniczek nerkowych, przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Dane firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]