Zbliznowacenie powierzchni rogówki – czy można je leczyć?

Zajrzyj na voigtklinikaoka.pl/uslugi/likwidacja-blizn-rogowkowych/, aby otrzymać informacje dotyczące likwidacji blizn na rogówce.

Oko jest delikatnym elementem ciała i w wielu sytuacjach może zostać uszkodzone. W następstwie rozmaitych chorób lub urazów mechanicznych na powierzchni rogówki często tworzą się blizny, które w mniej lub bardziej rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można na szczęście usunąć, korzystając z metody laserowej korekty wzroku.

Blizny rogówkowe – jakie generują skutki?

Rogówka jest zewnętrzną, wypukłą warstwą oka, która je chroni, a przy tym kontroluje sposób, w jaki światło dociera się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niezmiernie plastyczna i mimo iż z reguły niewielkie jej otarcia wygajają się samodzielnie, często pojawiają się zbliznowacenia, m.in. z powodu naszego niedbalstwa. Co jest przyczyną tworzenia się blizn rogówki? Mogą być one przede wszystkim następstwem urazów mechanicznych jak oparzenia, zadrapania czy skaleczenia, przedostania się do oka ciała obcego bądź przeróżnych chorób (przykładowo kiły). Ale blizny na rogówce mogą powstać także na skutek nieostrożnego zakładania soczewek kontaktowych. Prócz dostrzegalnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn rogówkowych świadczy kilka innych symptomów, takich jak m.in. nadwrażliwość na światło, przekrwienie oczu oraz uczucie swędzenia gałki ocznej, dlatego jeśli ich doświadczasz rekomendujemy bezzwłocznie umówić się na wizytę u okulisty. Podczas szczegółowego badania sprawdzi on głębokość, rozmiar i pozycję blizn, jak również doradzi w aspekcie metodzie ich leczenia.

Likwidacja blizn na rogówce – jak przebiega metoda PTK?

Najbardziej rozpowszechnioną współcześnie procedurą likwidowania blizn rogówki jest zabieg PTK, wykonywany w dużym odsetku klinik, specjalizujących się w korekcie wad wzroku. Metoda PTK pozwala na eliminację nie tylko blizn z centralnego, ale i peryferyjnego obszaru rogówki. PTK stosuje się również podczas leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny usuwa się poprzez odparowanie za pomocą wiązki lasera zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Ten praktycznie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitego znieczulenia, wystarczy anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez najbliższe parę tygodni trzeba nie przemęczać oka, stosować się skrupulatnie do zaleceń lekarskich i cyklicznie pojawiać się na kontroli zgodnie z planem.

Dane firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]