Bezpieczna jazda zimą – łańcuchy na koła

Zamów łańcuchy na koła.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można nabyć?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy modele wykonane z myślą o stosowaniu w autach ciężarowych, dostawczych, terenowych i osobowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się również motywem zaplotu, mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi oraz grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny). Różne są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Obecnie producenci stosują głównie stal manganową bądź tytanową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i początkowo może być źródłem znacznego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy wystrzegać się jazdy po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Dane firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]