
Jeśli szukasz banknotów polskich kolekcjonerskich, powinieneś odwiedzić ten adres.
Kiedy ktoś wspomina o kolekcjonowaniu, jedną z pierwszych myśli obok filatelistyki i deltiologii jest numizmatyka. Jednakże monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie zbieraczy. W połowie minionego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i innych papierowych środków płatniczych.
Banknoty – od stuleci zachwycają doskonałym designem
Mało osób wie, iż pierwowzory papierowych środków pieniężnych powstały w Chinach, a nie jak wielu myśli – w Europie. Pierwsza ich wersja, bliska w swojej funkcji raczej do współczesnych weksli, pojawiła się około 2200 lat temu w czasie władzy Dynastii Han i sporządzona była ze skóry. Banknoty w formie w jakiej funkcjonują dzisiaj formowały się zaś od VII do XII w. w czasie władzy Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Stanowiły one ułatwienie dla handlarzy, bo zwalniały ich od przymusu podróżowania na dalekie dystanse z dodatkowym obciążeniem w postaci metalowych monet. Europejczycy pierwszy raz dowiedzieli się o papierowej walucie z relacji znanych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, jednak w krajach europejskich zaczęto korzystać z nich powszechnie między XVII a XVIII w. Z czasem tę formę płatności za usługi i towary przyjęto wszędzie. Dopiero w XXI w. gotówka jest zastępowana przez coraz wygodniejszą bankowość elektroniczną. Stąd też może bierze się coraz żywsze zamiłowanie do banknotów jako egzemplarzy kolekcjonerskich, gdyż nie tylko posiadają one walory historyczne, ale również artystyczną – od dziesięcioleci wszak budzą uznanie drobiazgowym designem.
Kto emituje banknoty kolekcjonerskie w Polsce?
Osoby kolekcjonujące banknoty, na podobieństwo kolekcjonerów monet, zbierają głównie banknoty obiegowe z przeróżnych państw świata. Są one bardzo łatwo dostępne, aczkolwiek ich cena zdarza się ogromna – wszystko zależne jest od ich stanu zachowania oraz daty wprowadzenia w obieg. Osobną odmianą banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w niedużym nakładzie, przeważnie celem upamiętnienia sławnych osobistości ze świata polityki, nauki i kultury lub historycznych wydarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 i 10 zł wypuszcza NBP. Celebrują one między innymi 600. rocznicę urodzin Jana Długosza nominał 20 zł) czy 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Ojca Świętego (banknot 50 zł). Co interesujące, poza znakomitym designem, banknoty kolekcjonerskie mają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, np. recto-verso, znaki wodne i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.
Dane firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]