Systemy rynnowe – istotna część konstrukcji dachu

Jeśli szukasz rynnien plastikowych, powinieneś odwiedzić tę stronę.

Systemy dachowe tworzy wiele elementów. Wśród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich solidności i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy więc lekceważyć doboru prawidłowych modułów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz zdolności – tak samo jak zakładanie rynien. Co w związku z tym winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – z jakich części jest tworzone?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu albo pod ziemią, których funkcją jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie najrozmaitszych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny metalowe, PCV czy plastikowe – co kupić?

W asortymencie sklepów budowlanych dostępne są orynnowanie dachu wyprodukowane z różnych materiałów – głównie z metalu plastiku. Które z nich będą najlepsze? To zależy od rodzaju budynku i tego, jak bardzo jest on wystawiony na opady. Decyzję o doborze konkretnego systemu rynien trzeba więc skonsultować z fachowcem.

Dane firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08