Zdrowa żywność z upraw ekologicznych – kupuj tę z certyfikatem

Potrzebujesz szczegółowych wiadomości dotyczących przetworów ekologicznych? Skieruj się na https://tinyurl.com/yem3vf3a

Od dynamicznego rozwoju branży spożywczej, który zaczął się w zeszłym stuleciu, wyroby jedzone przez nas na co dzień zaczęto standardowo wypełniać przeróżnymi substancjami wydłużającymi ich żywotność. Jednakże wraz z rosnącą wiedzą odbiorców odnośnie tego, co konsumują i jakie może to mieć oddziaływanie na ich zdrowie, ostatnio coraz częściej szukają oni artykułów wykonanych z żywności nieprzetworzonej.

Eko żywność – rośliny kultywowane według najważniejszych zasad rolnictwa ekologicznego

Aby jakiś wyrób oferowany w naszym kraju mógł mienić się „eko”, musi spełnić kilka warunków. Żywność ekologiczna oraz przetwory z niej wyprodukowane muszą uzyskać stosowne certyfikaty wydawane przez wskazane do tego laboratoria. Podstawowym jednakże cechą spożywczych artykułów eko jest to, iż wykorzystane do ich przyrządzenia owoce i warzywa hodowano według wszystkich reguł rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie używali syntetycznych nawozów ani środków zabezpieczenia roślin mogących negatywnie wpływać nie tylko na zdrowie ludzi, ale które również są zagrożeniem dla środowiska. Niektóre wszak nawozy powodują zasolenie gleby czy zanieczyszczają wody powierzchniowe, a opryski pół chemicznymi pestycydami nieraz powodują np. obumieranie pożytecznych owadów. Natomiast ekologiczna uprawa powoduje, że rośliny mają wielokrotnie niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to oznacza, że mniej tych szkodliwych substancji przedostanie się do ciała ich konsumentów.

Jak powinna być oznaczona zdrowa żywność?

Przetwory eko podlegają stałej kontroli na wszystkich etapach produkcji, w tym również w trakcie przechowywania i przewozu. Co istotne, jeżeli produkt spełnia kryteria, jego producent obok typowych informacji m.in. o masie netto, kraju pochodzenia ingredientów, dacie trwałości, możliwych alergenach i warunkach składowania, musi dodatkowo koniecznie wskazać numer ID jednostki certyfikującej niniejszy artykuł oraz zamieścić logo produkcji ekologicznej UE, którym jest kształt liścia ułożony z białych gwiazd. Szukając żywności ekologicznej powinno się więc czytać wnikliwie etykiety produktów, a kupując je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy umieścił on na stronie sklepu informację o posiadanych certyfikatach.

Dane firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]